COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 16.030 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -0.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 16.029214 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 16.029214 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 1 Ų |
| Heavy Atom Count | 1 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 0 |
| Isotope Atom Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Ammonia-(13)N is a (13)N-modified compound that is ammonia that has a (13)N isotope as the nitrogen atom. (13)N decays with a half-life of ten minutes to (13)C, emitting a positron. Used in diagnostic Positron Emission Tomography (PET) imaging. It has a role as a radioactive imaging agent.
