34737-62-7
Product Name:
1,3,2-Dioxathiolane, 4,4,5,5-tetraphenyl-, 2-oxide
Formula:
C26H20O3S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 412.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 412.11331567 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 412.11331567 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 54.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 30 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 495 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
