347338-17-4
Product Name:
N-{[5-(1,3-benzothiazol-2-yl)-2-methylphenyl]carbamothioyl}furan-2-carboxamide
Formula:
C20H15N3O2S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 393.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 393.06056908 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 393.06056908 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 128 Ų |
| Heavy Atom Count | 27 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 561 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
