347337-21-7
Product Name:
N-[3-(1,3-benzoxazol-2-yl)phenyl]-N'-(2-furoyl)thiourea
Formula:
C19H13N3O3S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 363.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 363.06776246 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 363.06776246 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 112 Ų |
| Heavy Atom Count | 26 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 532 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
