344897-95-6
Product Name:
Leukadherin 1
Formula:
C22H15NO4S2
Synonyms:
4-[5-[[4-Oxo-3-(phenylmethyl)-2-thioxo-5-thiazolidinylidene]methyl]-2-furanyl]-benzoic acid;LA1;Leukadhedrin 1;Leukadherin 1
Inquiry
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Danger |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 ![]() Health Hazard GHS08 ![]() Environment GHS09 |
| GHS Hazard Statements |
H302:Acute toxicity,oral H372:Specific target organ toxicity, repeated exposure H410:Hazardous to the aquatic environment, long-term hazard |
| Precautionary Statement Codes |
P260:Do not breathe dust/fume/gas/mist/vapours/spray. P264:Wash hands thoroughly after handling. P264:Wash skin thouroughly after handling. P273:Avoid release to the environment. P501:Dispose of contents/container to..… |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 421.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 421.04425031 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 421.04425031 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 128 Ų |
| Heavy Atom Count | 29 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 680 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |



