343372-46-3
Product Name:
4-CHLORO-N'-[3-(TRIFLUOROMETHYL)-2-QUINOXALINYL]BENZENESULFONOHYDRAZIDE
Formula:
C15H10ClF3N4O2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 402.8 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 9 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 402.0165089 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 402.0165089 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 92.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 26 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 578 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
