341966-46-9
Product Name:
ETHYL 2-(3-([(4-METHOXYBENZYL)AMINO]CARBONYL)-2-PYRIDINYL)ACETATE
Formula:
C18H20N2O4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 328.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 328.14230712 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 328.14230712 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 77.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 24 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 408 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
