341500-88-7
Product Name:
6-amino-4-(2-methoxyphenyl)-3-phenyl-2,4-dihydropyrano[2,3-c]pyrazole-5-carbonitrile
Formula:
C20H16N4O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 344.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 344.12732577 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 344.12732577 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 97 Ų |
| Heavy Atom Count | 26 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 592 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
