340800-66-0
Product Name:
(6,7-dimethoxy-1-methyl-3,4-dihydro-1H-isoquinolin-2-yl)-[3-(trifluoromethyl)phenyl]methanone
Formula:
C20H20F3NO3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 379.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 379.13952799 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 379.13952799 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 38.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 27 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 527 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
