339278-36-3
Product Name:
3-(4-ACETYLPHENOXY)-5-(TRIFLUOROMETHYL)-2-PYRIDINECARBONITRILE
Formula:
C15H9F3N2O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 306.24 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 306.06161202 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 306.06161202 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 63 Ų |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 449 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
