339275-64-8
Product Name:
3-[(4-CHLOROBENZYL)SULFONYL]-2-HYDROXY-2-METHYL-N-[3-(TRIFLUOROMETHYL)PHENYL]PROPANAMIDE
Formula:
C18H17ClF3NO4S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 435.8 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 435.0518914 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 435.0518914 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 91.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 28 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 644 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
