339099-71-7
Product Name:
2-(3-[4-(TERT-BUTYL)PHENYL]-1,2,4-OXADIAZOL-5-YL)PHENYL METHYL SULFIDE
Formula:
C19H20N2OS
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 324.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 324.12963444 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 324.12963444 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 64.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 23 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 376 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
