339096-65-0
Product Name:
3-BENZYL-1-[3-CHLORO-5-(TRIFLUOROMETHYL)-2-PYRIDINYL]-2,4(1H,3H)-PYRIMIDINEDIONE
Formula:
C17H11ClF3N3O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 381.7 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 381.0491888 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 381.0491888 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 53.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 26 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 578 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
