339017-92-4
Product Name:
ETHYL 4-[6-[4-(AMINOCARBONYL)PIPERAZINO]-2-(METHYLSULFANYL)-4-PYRIMIDINYL]TETRAHYDRO-1(2H)-PYRAZINECARBOXYLATE
Formula:
C17H27N7O3S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 409.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 409.18960892 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 409.18960892 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 133 Ų |
| Heavy Atom Count | 28 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 539 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
