339016-34-1
Product Name:
1-(3-([(4-CHLOROPHENYL)SULFONYL]METHYL)-4-NITROPHENYL)-1-ETHANONE O-(3-CHLORO-2-PROPENYL)OXIME
Formula:
C18H16Cl2N2O5S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 443.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 442.0156982 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 442.0156982 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 110 Ų |
| Heavy Atom Count | 28 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 679 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
