339015-75-7
Product Name:
5-[2-(METHYLSULFONYL)PHENYL]-3-(4-NITROPHENYL)-1,2,4-OXADIAZOLE
Formula:
C15H11N3O5S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 345.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 345.04194163 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 345.04194163 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 127 Ų |
| Heavy Atom Count | 24 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 550 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
