339013-31-9
Product Name:
Quinoline, 3-(4-chlorophenyl)-2-[(2-methylphenyl)thio]-
Formula:
C22H16ClNS
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 361.9 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 7.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 361.0691984 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 361.0691984 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 38.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 25 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 422 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
