339011-12-0
Product Name:
5-(4-BROMOPHENYL)-1-HYDROXY-3-PHENYL-2(1H)-PYRAZINONE
Formula:
C16H11BrN2O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 343.17 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 342.00039 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 342.00039 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 52.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 21 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 461 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
