339010-98-9
Product Name:
Acetamide, 2-(4-chloro-2-methylphenoxy)-2,2-difluoro-N-[4-(trifluoromethoxy)phenyl]-
Formula:
C16H11ClF5NO3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 395.71 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 395.0347617 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 395.0347617 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 47.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 26 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 483 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
