COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 207.25 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 207.04663309 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 207.04663309 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 77.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 259 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
5-(4-methoxyphenyl)-1,2-dihydro-1,2,4-triazole-3-thione is a member of triazoles.
