338964-22-0
Product Name:
4-(TERT-BUTYL)-N-[2,5,6-TRIMETHYL-1-(3-METHYLBENZYL)-1H-1,3-BENZIMIDAZOL-4-YL]BENZENESULFONAMIDE
Formula:
C28H33N3O2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 475.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 6.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 475.22934848 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 475.22934848 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 72.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 34 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 781 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
