338964-21-9
Product Name:
4-FLUORO-N-[2,5,6-TRIMETHYL-1-(3-METHYLBENZYL)-1H-1,3-BENZIMIDAZOL-4-YL]BENZENESULFONAMIDE
Formula:
C24H24FN3O2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 437.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 437.15732635 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 437.15732635 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 72.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 31 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 706 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
