338794-58-4
Product Name:
ETHYL 2-([5-(([(4-BROMOPHENYL)SULFONYL]AMINO)METHYL)-4-ETHYL-4H-1,2,4-TRIAZOL-3-YL]SULFANYL)PROPANOATE
Formula:
C16H21BrN4O4S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 477.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 10 |
| Exact Mass | 476.01876 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 476.01876 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 137 Ų |
| Heavy Atom Count | 27 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 582 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
