338793-90-1
Product Name:
7-CHLORO-2-METHYL-3-(1,3,4-THIADIAZOL-2-YL)-4(3H)-QUINAZOLINONE
Formula:
C11H7ClN4OS
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 278.72 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 278.0029097 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 278.0029097 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 86.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 391 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
