338793-67-2
Product Name:
2-([2-(2,4-DIFLUOROANILINO)-2-OXOETHYL]SULFANYL)ACETIC ACID
Formula:
C10H9F2NO3S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 261.25 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 261.02712065 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 261.02712065 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 91.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 291 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
