338783-11-2
Product Name:
1-(3,4-DICHLOROBENZYL)-2-OXO-N-(1,3,4-THIADIAZOL-2-YL)-1,2-DIHYDRO-3-PYRIDINECARBOXAMIDE
Formula:
C15H10Cl2N4O2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 381.2 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 379.9901521 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 379.9901521 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 103 Ų |
| Heavy Atom Count | 24 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 572 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
