338779-64-9
Product Name:
5-[(4-METHOXYANILINO)METHYLENE]-3-(4-PHENOXYPHENYL)-1LAMBDA6,3-THIAZOLANE-1,1,4-TRIONE
Formula:
C23H20N2O5S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 436.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 436.10929292 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 436.10929292 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 93.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 31 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 740 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
