338773-59-4
Product Name:
Quinoxaline, 2-(4-fluorophenoxy)-3-(trifluoromethyl)-
Formula:
C15H8F4N2O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 308.23 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 308.05727553 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 308.05727553 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 35 Ų |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 371 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
