338773-32-3
Product Name:
N-(2-([3-CHLORO-5-(TRIFLUOROMETHYL)-2-PYRIDINYL]SULFANYL)PHENYL)-4-METHOXYBENZENECARBOXAMIDE
Formula:
C20H14ClF3N2O2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 438.9 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 438.0416610 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 438.0416610 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 76.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 29 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 546 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
