338773-29-8
Product Name:
N-(4-CHLOROPHENYL)-N'-(2-([3-CHLORO-5-(TRIFLUOROMETHYL)-2-PYRIDINYL]SULFANYL)PHENYL)UREA
Formula:
C19H12Cl2F3N3OS
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 458.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 457.0030231 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 457.0030231 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 79.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 29 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 549 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
