338770-44-8
Product Name:
4-[[3-CHLORO-5-(TRIFLUOROMETHYL)-2-PYRIDINYL](CYANO)METHYL]PHENYL 4-CHLOROBENZENECARBOXYLATE
Formula:
C21H11Cl2F3N2O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 451.2 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 450.0149675 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 450.0149675 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 63 Ų |
| Heavy Atom Count | 30 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 638 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
