338760-67-1
Product Name:
ETHYL 5-[(4-CHLOROPHENYL)SULFANYL]-1,2,3-THIADIAZOLE-4-CARBOXYLATE
Formula:
C11H9ClN2O2S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 300.8 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 299.9793976 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 299.9793976 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 106 Ų |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 288 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
