338748-48-4
Product Name:
3,3,7,8-TETRAMETHYL-11-(3-METHYL-2-THIENYL)-2,3,4,5,10,11-HEXAHYDRO-1H-DIBENZO[B,E][1,4]DIAZEPIN-1-ONE
Formula:
C22H26N2OS
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 366.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 366.17658463 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 366.17658463 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 69.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 26 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 613 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
