338421-76-4
Product Name:
METHYL 2-([5-(([(4-BROMOPHENYL)SULFONYL]AMINO)METHYL)-4-METHYL-4H-1,2,4-TRIAZOL-3-YL]SULFANYL)ACETATE
Formula:
C13H15BrN4O4S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 435.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 433.97181 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 433.97181 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 137 Ų |
| Heavy Atom Count | 24 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 523 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
