338419-03-7
Product Name:
N-[1,2,4]TRIAZOLO[1,5-A]PYRIDIN-8-YLPENTANAMIDE
Formula:
C11H14N4O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 218.26 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 218.11676108 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 218.11676108 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 59.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 246 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
