338418-87-4
Product Name:
(5-(5-[(4-CHLOROPHENOXY)METHYL]-1,3,4-OXADIAZOL-2-YL)-1-METHYL-1H-PYRROL-3-YL)(2,4-DICHLOROPHENYL)METHANONE
Formula:
C21H14Cl3N3O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 462.7 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 461.010074 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 461.010074 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 70.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 30 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 593 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
