338418-50-1
Product Name:
(2,4-DICHLOROPHENYL)[1-METHYL-5-(5-([3-(TRIFLUOROMETHYL)PHENOXY]METHYL)-1,3,4-OXADIAZOL-2-YL)-1H-PYRROL-3-YL]METHANONE
Formula:
C22H14Cl2F3N3O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 496.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 495.0364312 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 495.0364312 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 70.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 33 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 689 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
