338407-50-4
Product Name:
2-[3-CHLORO-5-(TRIFLUOROMETHYL)-2-PYRIDINYL]-2-(3,4-DIMETHOXYPHENYL)ACETAMIDE
Formula:
C16H14ClF3N2O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 374.74 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 374.0645045 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 374.0645045 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 74.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 25 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 466 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
