338401-35-7
Product Name:
[2-(4-CHLOROPHENYL)CYCLOPROPYL](4-NITROPHENYL)METHANONE O-(2,4-DICHLOROBENZYL)OXIME
Formula:
C23H17Cl3N2O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 475.7 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 7.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 474.030475 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 474.030475 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 67.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 31 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 643 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
