338396-96-6
Product Name:
N-(4-CHLOROPHENYL)-4-[4-(2-CHLOROPHENYL)-1,3-THIAZOL-2-YL]BENZENECARBOXAMIDE
Formula:
C22H14Cl2N2OS
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 425.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 6.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 424.0203896 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 424.0203896 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 70.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 28 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 521 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
