337475-27-1
Product Name:
6-PHENYLIMIDAZO[2,1-B][1,3]THIAZOLE-5-CARBALDEHYDE O-(2,6-DICHLOROBENZYL)OXIME
Formula:
C19H13Cl2N3OS
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 402.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 6.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 401.0156386 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 401.0156386 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 67.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 26 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 481 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
