335418-37-6
Product Name:
4-benzoyl-5-(4-tert-butylphenyl)-3-hydroxy-1-(1,3,4-thiadiazol-2-yl)-1,5-dihydro-2H-pyrrol-2-one
Formula:
C23H21N3O3S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 419.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 419.13036271 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 419.13036271 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 112 Ų |
| Heavy Atom Count | 30 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 703 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
