33533-61-8
Product Name:
1,4-Benzenedicarboxylic acid, 1-[1-(4-ethylphenyl)ethyl] ester
Formula:
C18H18O4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 297.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 297.11268402 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 297.11268402 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 66.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Formal Charge | -1 |
| Complexity | 371 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
