335210-15-6
Product Name:
3-fluoro-N-[2-methyl-5-(5-methyl-1,3-benzoxazol-2-yl)phenyl]benzamide
Formula:
C22H17FN2O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 360.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 360.12740595 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 360.12740595 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 55.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 27 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 530 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
