CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Solid |
|---|---|
| Solubility | Freely soluble |
| LogP | -1.2 |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 145.16 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 145.07389321 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 145.07389321 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 69.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 133 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Methyl 5-aminolevulinate is the methyl ester of 5-aminolevulinic acid. A prodrug, it is metabolised to protoporphyrin IX, a photosensitizer, and is used in the photodynamic treatment of non-melanoma skin cancer (including basal cell carcinoma). Topical application (often as the hydrochloride salt) results in an accumulation of protoporphyrin IX in the skin lesions to which the cream has been applied. Subsequent illumination with red light results in the generation of toxic singlet oxygen that destroys cell membranes and thereby kills the tumour cells. It has a role as an antineoplastic agent, a photosensitizing agent, a prodrug and a dermatologic drug. It is functionally related to a 5-aminolevulinic acid.
