332871-60-0
Product Name:
([5-(4-TERT-BUTYLPHENYL)-1,3,4-OXADIAZOL-2-YL] SULFANYL) ACETIC ACID
Formula:
C14H16N2O3S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 292.36 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 292.08816355 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 292.08816355 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 102 Ų |
| Heavy Atom Count | 20 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 338 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
