331962-63-1
Product Name:
(E)-3-(3-CYANO-6-METHYL-4,5,6,7-TETRAHYDRO-BENZO[B]THIOPHEN-2-YLCARBAMOYL)-ACRYLIC ACID
Formula:
C14H14N2O3S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 290.34 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 290.07251349 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 290.07251349 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 118 Ų |
| Heavy Atom Count | 20 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 482 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
