331253-86-2
Product Name:
PDK1/Akt/Flt Dual Pathway Inhibitor
Formula:
C10H4N6O
Synonyms:
6H-Indeno[1,2-e]tetrazolo[1,5-b][1,2,4]triazin-6-one & 10H-Indeno[2,1-e]tetrazolo[1,5-b][1,2,4]triazin-10-one, KP372-1, Akt Inhibitor XXI, PDK1 Inhibitor I;PDK1/Akt/Flt Dual Pathway Inhibitor - CAS 331253-86-2 - Calbiochem
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 224.18 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 224.04465877 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 224.04465877 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 85.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 350 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
