329777-62-0
Product Name:
N-BENZO[3,4-D]1,3-DIOXOLEN-5-YL-3-(4-(2-METHYLPROPYL)PHENYL)PROP-2-ENAMIDE
Formula:
C20H21NO3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 323.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 323.15214353 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 323.15214353 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 47.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 24 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 440 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
