329777-53-9
Product Name:
N-PROPYL-2-(2-THIENYLCARBONYL)-1-HYDRAZINECARBOTHIOAMIDE
Formula:
C9H13N3OS2
Inquiry
CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Solubility | 17.1 [ug/mL] (The mean of the results at pH 7.4) |
|---|
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 243.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 243.05000439 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 243.05000439 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 114 Ų |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 235 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
